»Slovenija ima veliko priložnosti, saj imate veliko pametnih, izobraženih ljudi in dobro tehnologijo. Treba je dobro vodenje, da bi dobili kar se da najboljše rezultate. Nujen je proces, disciplina, da se naredi, kar se zahteva, čeprav vam to mogoče kdaj ni všeč. Potrebujete vodje s pogumom, da naredijo korak naprej in da vodijo prihodnost Slovenije,« je na svoji delavnici, ki je potekala v prostorih podjetja Ascaldera, povedala svetovno priznana svetovalka za poslovno vodenje Kimberly Wiefling. Je soustanoviteljica Silicon Valley Alliances (Združenje Silicijeve doline), za sabo pa ima tudi knjižno uspešnico Scrappy Project Management.
Za uspešno vodenje, dosego dobre komunikacije in jasnih ciljev je treba imeti veliko voditeljskih kompetenc. Vsak manager oziroma vodja naj bi obvladal osnove vodenja projektov, ekipne učinkovitosti, izogibati pa se mora najpogostejšim napakam, ki vodijo v neuspeh skupnega projekta. Zelo pomembno je tudi načrtovanje. To nam vzame nekaj sekund ali minut. Treba se je ustaviti, razmisliti, organizirati in načrtovati. Veliko vodij se ne organizira, temveč se brez načrtovanja loti dela. »Vse to so stvari, ki so zelo pomembne in ključne za uspeh,« je na delavnici izpostavila Wieflingova. V 80-ih odstotkih je vzrok neuspeha ekipe v pomanjkanju zaupanja. Zaradi tega je komunikacija neučinkovita, ne zmorejo reševati težav in sprejemati odločitev. Nimajo jasno zastavljenih ciljev in prioritet. »Delavnica uči zdrave pameti poslovnega vodenja, saj je to zdravilo za neuspeh,« je opisala Kimberly Wiefling.
»Namen delavnice je, da bi v Sloveniji, ki je pretežno dežela individualcev, spremenili mišljenje ter dali vrednote in vrednost skupini oziroma timu ter ugotovili, da se s timskim delom doseže mnogo več doseže kot z individualnim,« je povedala Irena Jakša Zupančič, direktorica podjetja Ascaldera.
Delavnice svetovno priznane svetovalke za poslovno vodenje bodo v prihodnje potekale na različnih podjetjih v Sloveniji, že oktobra ponovno na podjetju Ascaldera. Tudi naslednja delavnica bo potekala v skupni organizaciji Ascaldere in Alenke Gruden, ki skupaj z Wieflingovo izvaja delavnico v Sloveniji. Znanja in izkušnje iz svetovanja, vodenja projektov in izobraževanja si je Grudnova nabirala tako v Evropi kot tudi v Združenih državah Amerike, zdaj pa jih kot ambasadorka Silicijeve doline prinaša v slovenski prostor.
Podjetje Ascaldera se ukvarja z digitalizacijo poslovnih procesov in storitev, razvojem programske opreme ter rešitvami za zagotavljanje in upravljanje varnosti digitalnega poslovanja in poslovnih podatkov. Kot prvi v EU so razvili shranjevalno enoto, s katero zaščitijo podatke pred krajami in zlorabami. Stopnjo varnosti podatkov strank dvignejo naraven »brez tveganja«. Podjetja imajo še v treh državah v Adriatic regiji: na Hrvaškem, v Srbiji in Makedoniji. Več kot polovica njihovega poslovanja je izvoz.