četrtek, 17. april 2025

Velika noč je največji krščanski praznik kot simbol zmage življenja

Slovenija, 17. 4. 2025 -  Velika noč, največji praznik krščanske vere, je trenutek, ko vesolje zadrži dih pred veličastno skrivnostjo vstajenja. To je praznik, ki prežema srca z neizmernim upanjem, zmagoslavjem nad smrtjo in obljubo večnega življenja. Je dan, ko tema popusti svetlobi, ko žalost prehaja v radost, ko se obupanost spremeni v upanje. Jezus Kristus je premagal smrt, prinesel odrešenje in podaril človeštvu dar večne ljubezni, ki je neuničljiva, večna in brezmejna.


Na velikonočno jutro verniki slavijo to čudežno preobrazbo življenja. Cerkev oživi, zvonovi napolnijo zrak z radostjo, dišeče rože krasijo oltarje, obredi pa povzdigujejo duše k Bogu. Maša na ta dan je poseben trenutek milosti, ko se verniki združijo v molitvi, se poklonijo simbolu križa, obnovijo svoje krstne obljube in sprejmejo evharistijo – telo Kristusa, ki hrani in krepi duhovno življenje.

Procesije, ki potekajo ob praznovanju, niso le sprehod, temveč globok izraz vere. Zvonjenje cerkvenih zvonov, prapori, prižiganje sveč, nosilci križa – vse to je vidno znamenje neomajne predanosti. Verniki skupaj korakajo, njihovi koraki pa odmevajo v zgodovino, ki prepleta duhovnost in tradicijo. To je trenutek, ko skupnost praznuje, se povezuje in se polni z milino vstajenja.

Velika noč je praznik miru, ljubezni in odrešenja. To je čas, ko srca zapojejo v radosti nad zmago življenja. Njeno sporočilo presega meje časa in prostora, prinaša luč v temine življenja in združuje vernike v neizčrpni radosti vere.

ponedeljek, 14. april 2025

A1 Slovenija prejemnik številnih mednarodnih nagrad za najboljše omrežje

Neodvisna analiza družbe Opensignal je omrežje A1 Slovenija razglasila za zmagovalca v več kategorijah, tudi v globalnem merilu. Podjetje, specializirano za analizo izkušenj uporabnikov mobilnih omrežij, je A1 prepoznalo kot najhitrejše mobilno omrežje v Sloveniji z dokazano najboljšo pokritostjo in razpoložljivostjo 5G omrežja. Poleg tega si je A1 Slovenija v mednarodnem merilu prislužil naziv omrežja za najboljšo video in gaming izkušnjo ter omrežja, ki se razvija najhitreje.


Podjetje Opensignal je vodilni ponudnik neodvisnih analiz in podatkov o uporabniških izkušnjah v omrežjih. Njihove meritve predstavljajo globalni standard za merjenje kakovosti mobilnih omrežij, ki jo merijo na podlagi transparentne metodologije in dejanske uporabniške izkušnje. A1 Slovenija je v neodvisni analizi meritev mobilnih omrežij kot zmagovalec slavil v skoraj vseh kategorijah, Opensignal pa ga je razglasil tudi za »5G Rising Star« – omrežje, ki se razvija najhitreje.

Dokazano najhitrejše 5G omrežje v Sloveniji
Neodvisna analiza je pokazala, da 5G omrežje A1 Slovenija omogoča najboljše hitrosti prenosa podatkov v Sloveniji, kar je izjemnega pomena v časih, ko uporabniki potrebujejo hitro in zanesljivo povezavo za delo ali zabavo kjerkoli in kadarkoli. Izjemno hitro prenašanje filmov, pretakanje vsebin ter nemoteno delo, spletni sestanki, video klici ali plačila na poti so v A1 omrežju vedno na voljo. To potrjujeta tudi zmagi v kategorijah razpoložljivosti 5G omrežja in dokazano najboljša pokritost s 5G v Sloveniji, ki ga A1 zagotavlja že 85 % prebivalcem.

Operater se lahko ob tem pohvali, da je v le enem letu (2023-2024) hitrost omrežja povečal za 200 %, po podatkih Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS) pa se v mobilnem omrežju A1 prenese največ, kar 51 % vseh podatkov, ki se prenesejo preko mobilnih omrežij v Sloveniji.

Med najboljšimi na svetu za video izkušnjo

Poleg izjemne hitrosti je A1 Slovenija ocenjevalce najbolj navdušil z vrhunsko 5G video izkušnjo – kot eno najboljših na svetu. Omrežje A1 Slovenija bo prepričalo vse ljubitelje videoiger in tiste, ki prisegajo na zabavo v visoki ločljivosti in brez prekinitev. A1 Slovenija že nekaj časa velja za ponudnika z najširšim naborom pretočnih vsebin na trgu, saj je edini telekomunikacijski ponudnik z že vključeno storitvijo Netflix Basic v izbranih paketih, ki jo lahko uporabniki nadgradijo ali zamenjajo za katerega izmed drugih ponudnikov vsebin, kot so SkyShowtime, HBO Premium in drugi. V vseh TV paketih je brez doplačila vključena tudi priljubljena slovenska platforma VOYO, vsem novim in obstoječim uporabnikom pa A1 Slovenija ponuja tudi 3-mesečni brezplačni preizkus storitve SkyShowtime.

A1 GigaKul omrežje je na voljo po najboljši ceni
Nagrade Opensignal za najhitrejše mobilno omrežje v Sloveniji, izjemno video in gaming izkušnjo ter obilico zabave, so pri A1 združili v najbolj kul omrežje na svetu – A1 GigaKul omrežje. Uporabniki lahko gigabitne hitrosti in vrhunsko kakovost omrežja brez kompromisov preizkusijo v vseh mobilnih paketih in paketih Ultra. Paket Ultra Net maxi je za nove naročnike na voljo že za 15,00 evrov na mesec z GigaKul hitrostmi do 1 Gb/s.

Več informacij najdete na spletni strani www.a1.si/gigakul.

nedelja, 13. april 2025

Cvetna nedelja, simbolika zelenja in Jezusov prihod v Jeruzalem

Danes, 13. aprila 2025, obeležujemo Cvetno nedeljo, ki je uvod v veliki teden, čas globokega duhovnega razmisleka in priprave na veliko noč. Ime "Cvetna nedelja" izhaja iz simbolike zelenja, ki ga verniki prinašajo v cerkev, da bi ga blagoslovili. To zelenje, pogosto oljčne vejice ali butarice, predstavlja zmago življenja nad smrtjo in je simbol miru ter upanja.



Cvetna nedelja se spominja Jezusovega slovesnega vhoda v Jeruzalem, ko ga je množica pozdravljala z vzkliki "Hozana!" in mu na pot polagala palmove vejice. Ta dogodek je bil izraz priznanja Jezusa kot kralja in odrešenika, hkrati pa napoveduje začetek njegovega trpljenja, ki ga verniki podoživljajo v velikem tednu.

Blagoslov zelenja na Cvetno nedeljo je globoko zakoreninjen v tradiciji in ima poseben pomen za vernike. Zelenje, ki ga prinesejo domov, simbolizira blagoslov in zaščito, hkrati pa jih opominja na Jezusovo žrtev in ljubezen do človeštva. Cvetna nedelja je tako dan, ki združuje veselje ob Jezusovem prihodu in žalost ob njegovem bližajočem se trpljenju. Verniki se zbrani v cerkvah pripravljajo na velikonočno tridnevje, ki je osrednji del krščanskega praznovanja velike noči.

Naj bo današnji dan priložnost za razmislek o pomenu Jezusovega trpljenja in zmage življenja nad smrtjo.

sobota, 12. april 2025

Pametna ura, ki spremlja moje srce in moj korak


Pred nedavnim sem sprejel izziv naj preizkusim novo pametno uro Huawei Watch D2 s katero lahko merimo tudi krvni pritisk in ker imam s tem težave sem izziv sprejel. Prvo sončno jutro me je zvabilo, da sem se z uro na zapestju odpravil na Golovec in nato pot nadaljeval do Janč. Od tega dne naprej je ta ura na mojem zapestju postala nepogrešljiva spremljevalka. Postala je veliko več kot le ura; postala je moja zaveznica za zdravje, varnost in življenjski slog.



Imam visok krvni pritisk in srce, ki včasih potrebuje dodatno skrb. Zato sem, po nasvetu zdravnika, začel uporabljati pametno uro kot dodaten pripomoček. Vsako jutro si s pomočjo ure izmerim krvni tlak. Med merjenjem ohranjam pravilno držo in sproščenost, da so rezultati natančni. Po zaključeni meritvi ura samodejno izprazni blazinico ter prikaže rezultat merjenja. Te skrbno shranjujem v aplikaciji in jih redno pokažem zdravniku. Tako imam vpogled v svoje stanje, kar mi daje občutek nadzora nad zdravjem.

Kot rekreativni športnik sem nad funkcijami ure navdušen. Med kolesarjenjem mi pomaga spremljati srčni utrip in porabo kalorij, kar mi omogoča bolj premišljeno načrtovanje treningov. Moj prijatelj z Parkinsonovo boleznijo pa s to uro beleži gibanje in analizira spanje, kar mu pomaga pri dnevnih izzivih.



Kot pohodnik se močno zanašam na njene napredne funkcije, kot so GPS, ki mi zagotavlja varno orientacijo, in merjenje kisika v krvi, kar je pomembno pri osvajanju višjih gora. Posebej pa cenim barometer, ki me opozarja na spremembe v vremenu, kar je bistvenega pomena v gorah. 

Ob koncu dneva pogosto pregledam podatke, ki jih zabeleži ura. Vsaka številka in graf mi pomaga razumeti moje telo in njegovo delovanje. Ta ura je koristna za vse starosti – za mlade športnike, starejše osebe, pohodnike in ljubitelje narave. Razumevanje, kako ura deluje in kako jo uporabljati dosledno, je ključno, da iz nje dobimo največ.



Zame je Huawei Watch D2 več kot le naprava; postala je moja spremljevalka, ki mi pomaga živeti bolj polno, varno in zavestno, ne glede na izzive, s katerimi se soočam. Če se odločite za takšno uro, vam svetujem, da raziščete vse njene funkcije in jo nastavite po svojih potrebah. Prepričan sem, da boste tudi vi navdušeni nad njenimi možnostmi!

Huawei Watch D2 je prva pametna ura na svetu, namenjena ambulantnemu spremljanju krvnega tlaka (ABPM)[1], ki ima certifikat kitajske uprave za medicinske pripomočke (NPMA) in izpolnjuje zahteve regulative Evropske unije za medicinske naprave (MDR).

Vendar je ključno, da se zavedamo omejitev naprave, ki ni nadomestilo za profesionalno medicinsko diagnozo in zdravljenje ter, da jo uporabljamo kot del celostnega pristopa k zdravljenju, ki vključuje tudi redne obiske pri zdravniku.

Več na https://consumer.huawei.com/si/wearables/watch-d2/


VIDEO

Srebrna nit podpira sprejem novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ločuje zasebno od javnega

Ljubljana, 12. 4. 2025 - V Društvu Srebrna nit - Združenje za dostojno starost, ki je vključeno tudi v Glas ljudstva, pozdravljamo v Državnem zboru sprejeto novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki končno obeta, da bo tržna zasebna zdravstvena dejavnost ločena od javne, in v javni mreži ureja razmerja med javnimi izvajalci in zasebniki s koncesijo.



Sprejem novele zakona pozdravljamo tudi zato, ker smo prepričani, da se bodo za starejše, ki potrebujejo več zdravstvene oskrbe kot drugi prebivalci, z boljšim in bolj preglednim javnim zdravstvom razmere za njih izboljšale. Z novelo zakona pričakujemo izboljšanje dostopnosti zdravstvenih storitev v javnem zdravstvu, saj omejuje delo zaposlenih v javnem zdravstvu pri zasebnikih. Manj bo tudi prikritih napotitev k zasebnikom in plačevanja zdravstvenih storitev, ki jih izvajajo zaposleni v javnem zdravstvu, iz žepa. To predstavlja populaciji starejših veliko psihičnih in finančnih stisk in zaradi neurejenosti dostopa do zdravstvene oskrbe lahko tudi poslabšanje zdravstvenega stanja. Revščina, slaba informacijska pismenost, doplačila za zdravstvene storitve ali plačila v celoti za preglede pri specialistih zasebnikih za vstop v zdravstveno obravnavo v javnem sistemu, nedostopna fizioterapija … zanje (pre)večkrat predstavljajo praktično nedostopno zdravstvo. S sprejemom omenjene novele zakona upamo, da se bo na področju zdravstvenega sistema vzpostavil večji red, predvsem pa, da bodo s tem ustvarjene možnosti za ohranitev ključnih področij javnega zdravstva, ki ga starejši izjemno potrebujemo.

Ponosni smo, da je Glas ljudstva (in mi z njim) po več kot dveh letih intenzivnih opozarjanj, protestov, mobiliziranja javnosti, po številnih razpravah s politiki, zlasti poslanci in drugimi odločevalci, tudi z ministrico za zdravje, dosegel pomemben uspeh in s tem prispeval k zgodovinski zmagi socialnega čuta – skrbi za ljudi, da je skrb za javno dobro zmagala nad pohlepom in nebrzdanim dobičkarstvom določenega dela izvajalcev zdravstvenih storitev.

Sprejetje novele zakona pomeni ohranjanje javnega zdravstvenega sistema in s tem temeljnega stebra socialne države. Pohvala gre tudi vladajoči koaliciji, ki je nazadnje prisluhnila argumentom civilne družbe in s tem tudi tistim (starejšim), ki nimajo svojega glasu, ne svojih predstavnikov v politiki, zdravstvu ali drugih mrežah, zdravstveno varstvo pa nujno potrebujejo.

Sprejem novele zakona je tako tudi potrditev, da lahko oblast sodeluje s civilno družbo, da je civilna družba potrebna in pomembna, da ima svojo moč in veljavo, in zato se bomo tudi v Srebrni niti še naprej trudili izboljševati kakovost življenja starejših in si istočasno prizadevali za medgeneracijsko sožitje.

Zahvaljujemo se vsem, ki so se dve leti trudili za ohranjanje javnega zdravstva tudi v našem imenu, pa tudi poslankam in poslancem, da so uresničili svojo najpomembnejšo koalicijsko zavezo - ločitev javnega in zasebnega zdravstva.

Da bomo tudi starejši občutili pozitivne učinke tega zakona, pričakujemo, da bodo tako ministrstvo za zdravje kot vsi drugi odgovorni poskrbeli za hitro in učinkovito implementacijo in nadzor področja ter preprečevali morebitne zlorabe, saj vemo, da ima vsak zakon lahko tudi kakšno luknjo.

Hkrati upamo in si bomo za to prizadevali, da bodo tudi prihodnje izvoljene oblasti, ki jim je mar za ljudi ter za njihovo dobro, ohranjale in razvijale javno zdravstvo in ne za bogatenje peščice posameznikov, ki znajo izkoristiti sistem. 

Sprejem novele Zakona o zdravstveni dejavnosti dokazuje, da je mogoče s civilnimi pobudami in aktivnim odgovornim državljanstvom doseči veliko dobrega, ne glede na to, kako močni so pritiski nasprotnikov in kapitala.

Srebrna nit
Mag. Irena Žagar
Predsednica

torek, 8. april 2025

Koroški kulturni dnevi v Ljubljani so se pričeli z uradnim odprtjem razstave Skozi čas slikarja Karla Vouka

Ljubljana, 8.  4. 2025 - V Galeriji Družina  v okviru letošnjih Koroških kulturnih dni v Ljubljani odprli likovno razstavo slikarja in arhitekta, koroškega Slovenca Karla Vouka Skozi čas. Razstavo je slovesno odprl avstrijski veleposlanik v Sloveniji Konrad Bühler. Zbrane pa je nagovorila tudi državna sekretarka v uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar. Umetnika je na odprtju razstave predstavila Nataša Stergar.


 »Gotovo nobena človeška dejavnost nima moči, ki jo ima umetnost. Umetnost je tisto polje človeške ustvarjalnosti, na katerem se najbolj globoko zavemo najbolj temeljnih civilizacijskih izhodišč – tistega, v čemer smo vsi enaki, v čemer smo vsi ljudje. Istočasno pa umetnost razkriva našo raznolikost, tisto drugačnost, tisto pisanost, brez katere bi bil svet sila pust in dolgočasen kraj. Razen umetnosti je le še ena stvar, ki zmore narediti oboje -  to je ljubezen. Zato ni nič čudnega, da vezi med ljudmi ohranja ravno kultura. 


Na uradu to vedno znova vidimo in začutimo, ko obiskujemo skupnosti naših rojakov po vseh koncih sveta. Ravno v slovenskem jeziku, v slovenski kulturi ostajajo živi odnosi med ljudmi,« je v nagovoru poudarila državna sekretarka Vesna Humar in napovedala ustanovitev Zamejske kulturne koordinacije, ki bo povezovala zamejske slovenske krovne kulturne organizacije iz vseh štirih sosednjih držav. Svoj pozdrav je zaključila: »Naj Koroški dnevi tudi letos zaživijo v lepoti in ljubezni." s čimer je tudi uradno odprla letošnje Koroške kulturne dneve v Ljubljani.



Zbrane je nagovoril tudi avstrijski veleposlanik dr. Konrad Bühler. Slikarja in njegov opus je predstavila Nataša Strgar. Dogodek je moderiral predsednik društva Slovensko-avstrijskega prijateljstva Lovro Sodja. Z glasbo je dogajanje popestril Kvartet Dobniško jezero iz Loč. Eden od vrhuncev večera je bila nedvomno tudi skladba Rož, Podjuna, Zila, ki so jo s pevci srčno in na ves glas zapeli tudi zbrani na dogodku. Razstava bo v Galeriji Družina na ogled vse do 22. aprila 2025.



V okviru Koroških kulturnih dnevov v Ljubljani se je in se še bo zvrstilo vrsto zanimivih dogodkov, na katerih se bodo v prestolnici predstavili koroški ustvarjalci. Koroške kulturne dneve v Ljubljani pripravljajo Klub koroških Slovencev v Ljubljani, Društvo slovensko-avstrijskega prijateljstva, Krščanska kulturna zveza in Slovenska prosvetna zveza.

Koroški kulturni dnevi v Ljubljani na različnih prizoriščih v slovenski prestolnici letos potekajo od 22. marca do 23. aprila.




Karl Vouk
 se je rodil leta 1958 v Celovcu. Leta 1986 je diplomiral na Akademiji likovnih umetnosti na Dunaju pri Gustavu Peichlu, smer arhitektura. Med njegova področja delovanja poleg slikarstva sodijo še fotografija, film, umetnost v javnem prostoru in risba. Vouk je pobudnik in koordinator mednarodnih razstav in projektov, ki združujejo Avstrijo, Nemčijo in Slovenijo. Živi in dela v Rinkolah pri Pliberku na avstrijskem Koroškem, je zapisano na umetnikovi spletni strani.

VIDEO