sreda, 16. april 2025

Arboretum je pravi raj za ljubitelje cvetja, narave, fotografe, slikarje ter druge umetnike.

Volčji Potok, 16. 3. 2025 - Arboretum Volčji Potok v pomladno sezono vstopa v znamenju prenov in novosti. V najbolj obiskanem botaničnem parku v državi je tako prenovljen Francoski vrt s pušpanom, v teku je energetska sanacija treh osrednjih objektov, javni zavod pa krepi tudi ponudbo, med drugim s posebnimi tematskimi potmi za osebe z oviranostmi. Arboretum je pravi raj za ljubitelje cvetja, narave, fotografe, slikarje ter druge umetnike.


Arboretum Volčji Potok je zaklad narave, kulture in inovacij, ki v pomladni sezoni odpira svoja vrata z nežnim šepetom cvetov, svežino prenov in bogatim dogajanjem. Ta očarljiv prostor, ki ga je lani obiskalo skoraj 350.000 ljudi, s svojimi novostmi in lepoto prepriča vsakogar, da vsaj za trenutek pozabi na vsakdanje skrbi in se prepusti čarobnosti narave.






Obiskovalci so najprej povabljeni v prenovljen Francoski vrt, kjer se je zamenjava pušpana prepletla z ohranjanjem kulturne dediščine. S finančno podporo Ministrstva za kulturo in v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije so zgodovinski načrti družine Souvan dobili novo življenje. Novi pušpan, odporen na bolezni, obdaja vrt s prefinjenim šarmom, kjer se preteklost in prihodnost srečata v harmoničnem objemu.



Pomemben korak naprej predstavlja energetska sanacija treh ključnih objektov – galerije, pristave in vrtnega centra. Projekt, vreden skoraj 1,2 milijona evrov, prinaša svežino tako na tehnični kot estetski ravni. Z zamenjavo energentov, izolacijo fasad in modernimi pročelji stavbe zasijejo v novi luči. Poleg 40-odstotnega prihranka pri stroških ogrevanja bodo zgradbe sedaj na voljo obiskovalcem skozi vse letne čase, kar dodaja pomemben pomen temu zgodovinskemu parku.



V Arboretumu pa se narava ne razkriva le v barvah in vonjih, temveč tudi v svoji terapevtski moči. Projekt Modra palica z interaktivnimi čutnimi potmi za ranljive skupine odpira vrata narave osebam z demenco, slepim, gluhoslepim in gibalno oviranim. Pot za spomin, oblikovana s pomočjo prostovoljcev iz Spominčice, Dlan in Zveze Lions klubov Slovenije, vključuje vonje, zvoke in otipe, ki obiskovalcem omogočajo edinstveno izkušnjo narave. www.arboretum.si/arboretum/pot-za-spomin/ V prihodnje se načrtuje še razširitev teh poti, saj Arboretum stremi k inkluzivnosti in družbeni odgovornosti.



Bogata je tudi digitalna plat Arboretuma – digitalni kataster drevnine omogoča obiskovalcem raziskovanje drevesnih vrst, ki so predstavljene na javnih portalih, povezanih z QR kodami na imenskih tablicah dreves. Ta inovacija naravo prepleta s tehnologijo in ponuja vpogled v strategije sajenja za blaženje podnebnih sprememb.



Pomladna razstava Arboretuma je pesem narave, kjer tulipani v kar 350 različnih sortah, nežne narcise, razkošne magnolije in očarljive češnje pripovedujejo zgodbo barv in vonjev. Gredice so oblikovane z umetniško vizijo, da barve in oblike nežno vodijo pogled in navdihnejo vsakogar. Dvignjeni cvetoči labirint pred pristavo, ki ga krasijo nežni pomladni cvetovi, obiskovalcem omogoča, da naravo doživijo skozi svoje čute.

Arboretum je pravi ra
j za fotografe in slikarje, kjer prizori cvetja, krošenj in svetlobe omogočajo ustvarjanje edinstvenih umetniških del. Tu se narava razkriva kot neponovljiva mojstrovina, ki navdihuje in povezuje ljudi z njenim bistvom. Več na www.arboretum.si/dogajanje/ 



Med številnimi dogodki letošnje sezone ne gre spregledati zeliščarskega dne, festivala cvetov, dneva folklore ter začaranega parka jeseni. Pomladni piknik pod češnjevimi krošnjami, filmski večeri poleti in bučna razstava jeseni dopolnjujejo bogat program prireditev, ki obiskovalcem omogoča doživljanje narave na različne, vendar vedno enako očarljive načine.



Pomlad v Arboretumu pa letos doseže še en vrhunec – izdajo znamke Arboretuma Volčji Potok, ki Arboretum postavlja na piedestal slovenske naravne in kulturne dediščine. Ta edinstveni prostor s svojo lepoto, inovacijami in odprtimi srci prostovoljcev vabi obiskovalce, da postanejo del njegove zgodbe. 

VIDEO