torek, 12. maj 2009

V zdravstvenem varstvu so potrebne sistemske spremembe

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je sprejel rebalans letošnjega finančnega načrta. Predvideni primanjkljaj v višini 125,13 milijona evrov bodo pokril iz presežkov preteklih let. Člani skupščine so ob tem ugotavljali, da bo v sistemu zdravstvenega varstva potrebno pristopiti k sistemskim spremembam. Na ZZZS ugotavljajo, da so v zadnjih nekaj mesecih prihodki precej stabilni, zato upajo, da se kriza umirja

Rebalans finančnega načrta pa še ne vključuje že sprejetega sklepa o spremembi deleža, ki se krije iz obveznega zdravstvenega zavarovanja pri storitvah zdraviliškega zdravljenja, ki ni nadaljevanje bolnišničnega zdravljenja (s 40 na 15 odstotkov) in pri zdravilih na recept z vmesne liste (s 25 na 10 odstotkov).



Za toliko se pri teh storitvah povečuje delež iz prostovoljnega (dodatnega) zdravstvenega zavarovanja (PZZ); ocena je, da gre za približno 30 milijonov evrov. Gre v bistvu za denar, ki zavarovalnicam za dodatno zdravstveno zavarovanje ostaja zaradi znižanja cen zdravil in storitev, je pojasnil generalni direktor ZZZS Samo Fakin.

Na predlog Frančiške Četkovič (predstavnica zavarovancev-upokojencev) je skupščina sklenila vladi predlagati, naj takoj pristopi k sistemski preureditvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, da se prihodki iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ne bodo uporabljali za nezdravstvene namene.



Skupščina je soglašala še s pobudo Igorja Antauerja (predstavnik delodajalcev), da se vlado pozove tudi k temu, da pristopi k spremembi sistema zdravstvenega varstva.

Kot je opozoril Jaklič, ima ZZZS zdaj "rezervo" 130 milijonov evrov, a če se bo tako nadaljevalo, bo prišlo do "bankrota" sistema. Potrebno je nekaj storiti, tudi če bodo potrebni radikalni ukrepi, je dejal. Pri zdravnikih bi že z znižanjem dni dopusta na "normalnih" 30 dni, po njegovem dali orodje managerjem, da povečajo produktivnost.



Predsednica Upravnega odbora ZZZS Lučka Böhm (predstavnica zavarovancev) je povedala, je upravni odbor na ministrstvo za zdravje , ministrstvo za javno upravo in vse, ki so sodelovali in se pogajali o plačah v zdravstvu, pozval, da se znova usedejo za pogajalsko mizo in ocenijo dosežene učinke; največ možnosti za obvladovanje tega stroška pa vidijo pri dodatkih k plačam.

.