Portorož, 24. 9. 2023 – Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na 62. tradicionalni vseslovenski proslavi ob srečanju nekdanjih internirank, političnih zapornic, izgnank, ukradenih otrok in njihovih svojcev, ki je tokrat potekala ob misli »To ni le naša pesem ... to je krik vseh nas«.
Predsednica republike je uvodoma poudarila, da tradicionalna slovesnost temelji na spominu in vrednotah narodnoosvobodilnega boja, boja proti okupatorju, boja proti fašizmu in nacizmu ter boja proti vsem vrstam nasilja nad nedolžnimi in svobodomiselnimi ljudmi. V slavnostnem govoru je skozi odlomke poezije predstavila življenjsko zgodbo družinske sorodnice Erne Muser (1912–1991), ki je bila zaprta v taborišču Ravensbrück, in ob tem poudarila pomen ohranjanja kulture spominjanja s pripovedovanjem življenjskih zgodb vsakega posameznika in posameznice, ki skupaj tvorijo zgodbo našega naroda v tistem mračnem obdobju.
Naša dolžnost je, da negujemo spomin, da opozarjamo na povzročeno gorje, na zgodovinska dejstva ter da gojimo ljubezen do države. Predvsem pa, da mladim predajamo sporočila miroljubnosti, svobode, solidarnosti, sočutja, enotnosti in pravičnosti. Mladi in ti, ki šele prihajajo za njimi, bodo lahko ustvarjali boljši svet le, če bodo poznali tudi temne plati in zablode človeštva,« je dejala predsednica Pirc Musar in dodala, da ne smemo dovoliti, da bi se zopet ponavljale napake iz preteklosti. »Še toliko bolj, ker vidimo, da marsikje po svetu, kljub preteklim naukom, namesto besed še vedno rožlja orožje,« je posvarila. Ob tem je poudarila, da Slovenke in Slovenci smo in želimo biti samostojen in miroljuben narod, kar smo že dokazali v preteklosti in kar še vedno dokazujemo s svojimi dejanji.
Matjaž Špat je poudaril kako pomembne so vrednote kot so
solidarnost, tovarištvo, domoljubje, junaštvo in ljubezen do sočloveka,
vrednote, ki so jih gojila dekleta, ki so preživela grozote taborišč in so prav
tiste vrednote, ki so na plan stopile tudi ob letošnjih katastrofalnih
poplavah: »Od vas se učimo pokončne drže, domoljubja, tovarištva,
solidarnosti. Vedno znova nas ganejo vaše zgodbe o trpljenju, o ljubezni do
sočloveka, solidarnosti in humanosti, o upanju in optimizmu.«
V pozdravnem nagovoru je pojasnil kako je iz zbiranja taboriščnic pred več kot šestdesetimi leti, ko so si izpovedovale svoje stiske, da bi omilile svoje boleče spomine na trpljenje in ponižanja, ki so jih doživele, nastalo zavedanje, da je njihovo poslanstvo, »da so kot žive pričevalke opomin za nas, predvsem pa za mladino in da se mora njihov glas slišati v širšem slovenskem prostoru. Srečanja so nato pred več kot dvajsetimi leti prerasla v vseslovenska srečanja žrtev vojnega nasilja. Pridružili smo se jim tudi svojci, prijatelji...« In tako je ostalo vse do današnjih dni, ko na mestu, kjer so nekdaj sedele taboriščnice, sedaj sedijo njihovi potomci, prijatelji, znanci in vsi, ki spoštujejo zavezo, da bodo še bolj kot kadarkoli ohranjali njihov spomin in opominjali, saj mir nikakor ni več zagotovljen, nasprotno: »svoboda ni samoumevna in vsi smo dolžni prispevati svoj delež k ohranjanju miru«, je še dodal Špat.
Slovesnosti v Portorožu so se med drugim udeležili tudi
zunanja ministrica in podpredsednica vlade Republike Slovenije Tanja Fajon,
podpredsednica Državnega zbora mag. Meira Hot, evropski poslanec dr. Milan
Brglez, predsednik ZZB za vrednote NOB Marjan Križman, podpredsednik ZZB za
vrednote NOB Božo Novak, generalna sekretarka ZZB za vrednote NOB Manja
Konkolič, državni sekretar na Ministrstvu za razvoj in kohezijo mag. Marko
Koprivc, slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc in številni drugi cenjeni
gostje, ki so s svojo prisotnostjo počastili prireditev in spomin na vojne
grozote.
RTV SLO TV CAPODISTRIA - TUTTOGGI 24.9.2023