Poslanci so enotno podprli zakon o posebnem dodatku za socialno ogrožene. Zakon predvideva izplačilo dodatka 120.000 socialno ogroženim, kar bo državo stalo 15 milijonov evrov. Višina prejemkov bo od 80 do 160 evrov za posameznike oziroma 200 evrov za družine..
Dodatek bo izplačan v septembru, izplačali pa ga bodo centri za
socialno delo, Zavod RS za zaposlovanje oziroma Zavod za pokojninsko in
invalidsko zavarovanje Slovenije, ki bodo po uradni doložnosti preverili,
kdo izmed prejemnikov prejemkov, ki jih ti zavodi izplačujejo, je upravičen
do posebnega dodatka za socialno ogrožene.
Minister za delo Svetlik je dejal, da je namen zakona pomagati tistim, ki jih je gospodarska in finančna kriza najbolj prizadela. Pri tem se zaveda, da ne bodo rešili gmotnega položaja socialno ogroženih, ampak jim bodo vsaj deloma ublažili socialno stisko. Predvideva, da bodo s posebnim dodatkom za socialno ogrožene pomagali okoli 45.000 prejemnikom denarnih socialnih pomoči, 55.000 upokojencem, 6.000 invalidom, 9.600 brezposlenim in 3.300 osebam, ki prejemajo starševski dodatek.
Zaradi omejenosti proračunskih sredstev je vlada za dodatek namenila 15 milijonov evrov. Dodatek bo izplačan tistim, katerih višina mesečnega dohodka je nižja od 60 oziroma 70 odstotkov neto minimalne plače (kar je med 269 in 313 evri).
Zakon podpirajo vse poslanske skupine. Poslanci SDS-a so ob tem vložili dopolnilo, v katerem predlagajo, da se skupna vsota za dodatek dvigne na 60 milijonov evrov, kar pomeni, da bi upravičenci dodatek dobili štirikrat namesto enkrat.
.