»Zadovoljna sem, da se država čedalje bolje odziva na varuhova priporočila. V letu 2016 smo prejeli okoli 10.000 klicev pobudnic in pobudnikov, obravnavali pa približno 4.000 zadev,« je na novinarski konferenci svoje delo v preteklem letu optimistično predstavila Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic. Uvodoma je poudarila, da veliko pobud rešijo še preden so le-te vložene.
Omenila je tudi starejše državljane. Zato sem jo prosil naj pove na katerem področju so bile največkrat kršene človekove pravice pri starejših državljanih in kaj morajo storiti starejši, da bi bilo tega manj.
Institucija po besedah varuhinje še vedno največ skrbi posveča najranljivejšim skupinam. »Revščina s svojimi številnimi obrazi ostaja osrednja tema. Tudi lani smo obravnavali največ pobud, ki so se nanašale na različne socialne stiske. Prav zato smo še posebej veseli, ko nam uspe pozitivno rešiti težave najranljivejših. Če gre za skupine, je dosežek toliko večji.« Uspeli so, da morajo občine še naprej s subvencijami pomagati socialno šibkejšim prebivalcem, ki živijo v tržnih in hišniških stanovanjih ter uveljaviti pravice samozaposlenim.
Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic in Borut Pahor, predsednik RS. Foto UP. |
Pravica do vode je končno vpisana v ustavo, kar pa ni dovolj, opozarja varuhinja. Še se dogajajo primeri, da socialno ogrožene osebe ostanejo brez te osnovne dobrine. Najranljivejši ne smejo ostati niti brez doma, zato je treba najti ustrezne rešitve pri izvršbah na nepremičnino, poudarja varuhinja.
Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic, in Milan Brglez, predsednik državnega zbora. Foto DZ. |
Po več letih je bila sprejeta tudi novela Zakona o preprečevanju nasilja v družini. Ob tem pa Vlasta Nussdorfer opozarja, da je ljudi, ki so jim zaradi različnih okoliščin kršene osnovne človekove pravice, še veliko. Mednje sodijo tudi otroci s posebnimi potrebami. Zadovoljna je, da je bila lani po njenem ukrepanju končno zgrajena in odprta OŠ dr. Ljudevita Pivka za otroke s posebnimi potrebami.
Pričakujemo, da bodo dolgo pričakovane spremembe na področju delovnih razmerij prinesle zaščito tudi delavcem, je dejala in pozdravila sprejem Zakona o čezmejnem izvajanju storitev. Upa tudi, da bo sprejeta sprememba Kazenskega zakonika, po kateri bi bilo lažje dokazovanje krivde delodajalcem, ki kršijo pravice delavcev.
Z leve: Ivan Šelih, dr. Kornelija Marzel, Vlasta Nussdorfer in Tone Dolčič. Foto Platiše. |
Varuhinja pričakuje sprejem zakonodaje na področju zdravja, nujno je treba urediti urgentne pedopsihiatrične službe in opravljanje psihoterapevtskih storitev. Ne premika se pri nameščanju oseb z motnjo v duševnem zdravju v socialno varstvene zavode (SVZ), zato bodo o tem pri Varuhu letos izdelali posebno poročilo.
Varuhinja je zadovoljna, da živijo mladoletni begunci in otroci brez spremstva v dijaških domovih, na neprimerne nastanitve zanje je opozarjala že pred begunskim valom. Ker se projekt nastanitve teh otrok letos julija izteka, je priporočila, naj vlada čim prej pripravi sistemske rešitve. Pozdravila je začetek reforme na področju pravosodja. Boljša organizacija dela sodišč za zagotovitev hitrejšega, preglednejšega in kakovostnejšega sojenja lahko prispeva, da bo manj primerov pristalo pred Evropskim sodiščem za človekove pravice, ocenjuje Vlasta Nussdorfer.
Novinarska konferenca. Foto Platiše. |
Državo je pozvala, naj na področju urejanja romske problematike zavzame aktivnejšo držo. Nujno pa mora dati prednost tudi okoljskim vprašanjem. Priporočila pa je tudi, da se končno vzpostavijo pogoji za delo Zagovornika načela enakosti ter pozdravila. Opozorila je, da morajo organi v državi bolje sodelovati, saj ravno zaradi tega ne pride do uveljavitve mnogih pravic. »Uprava se mora pri svojem delu večkrat spomniti na načeli pravičnosti in dobrega upravljanja, zakonodajo pa v primeru dvoma razlagati ljudem v korist.«
»Nikakor ne smemo dovoliti zmanjševanja že pridobljenih pravic, zlasti ne v imenu kakršne koli krize, tudi finančne,« je še opozorila.